אתגרים והזדמנויות בתכנית הבנייה הצבאית האמריקאית בישראל

בשנים הקרובות, חיל ההנדסה של ארה"ב (USACE) צפוי להשקיע מאות מיליוני דולרים בפרויקטים של בנייה צבאית בישראל. אף על פי שפרויקטים אלה מוענקים לחברות אמריקאיות, לעיתים קרובות, קבלנים אמריקאים מתקשרים עם חברות ישראליות, בעיקר בדרך של קבלנות משנה, באופן שעד שבעים וחמישה אחוזים מהעבודה יבוצע בידי חברות ישראליות.

בצד ההזדמנויות לקבלנים ישראלים החפצים לקחת חלק בפרויקטים מסוג זה, ההתקשרות בהסכם מול קבלן אמריקאי, כמו גם הדרישה לעמידה בתקנות ומדיניות רכש אמריקאיות בלתי מוכרות, וההבדלים התרבותיים בין צורות הפעולה של תעשיות הבנייה בארה"ב ובישראל, מציבה אתגרים ייחודיים לקבלנים הישראליים.

על כן, חובה על קבלן ישראלי המעונין לקחת חלק בפעילויות בינוי המבוצעות בכספי סיוע לרכוש היכרות עם הליכי ההתקשרות עם USACE, לדעת מהם עיקרי חוזה USACE, להבין כיצד מתנהלים יחסי קבלן ראשי וקבלן משנה, ומהן האפשרויות והאסטרטגיות במקרה של עיכובים, שינויים או סכסוכים.

לחצו כאן לקריאת מאמר מקיף בנושא זה שנכתב בין היתר על ידי עו"ד שרון אדלר, שותף בכיר וראש תחום בניה ותשתיות, במשרד הרפז, אורן, אדלר ושות', ופורסם במגזין "מבנים – עיתון לענף הבנייה" גיליון 335.

תפריט
דילוג לתוכן